Dla Użytkownika

Jesteś tutaj

BrikWars - wolne tłumaczenie zasad

LEGO BrikWarsKlocki LEGO (i nie tylko) od dawna goszczące w naszych domach wbrew pozorom nie służą jedynie zabawie w "dom". Mimo oficjalnej linii firmy LEGO Group, nie raz i nie dwa toczone są z ich udziałem krwawe bitwy i podboje. Nie powinien dziwić nikogo fakt, że powstał (i to już dość dawno temu) nieoficjalny system bitewny, pozwalający na usystematyzowanie reguł dotyczących takich walk.
 
System nazywa się "BrikWars" (pisownia celowa) i pozwala na użycie klocków (dowolnej firmy, nie wyłączając LEGO) do toczenia bitew zarówno na mniejszą (skirmish) jak i na większą skalę, nie wyłączając użycia pojazdów, rumaków bojowych, zmiennych warunków środowiskowych, supermocy, magii, broni prostych i obszarowych etc. - w skrócie dostarcza zasad, pozwalających na zdominowanie świata klocków i objęcia go w swoje posiadanie, po wyeliminowaniu wszystkich rywali (czyli to co szablozębne tygrysy bojowe LEGO lubią najbardziej).
 
Aby w niego zagrać warto zapoznać się z 71 stronicową (!!!!) instrukcją w języku angielskim, dostępną (wraz z suplementami) na stronie brikwars.com. Bezpośredni link do instrukcji z "Core Rules 2005" do ściągnięcia tu.
 
Podstawową zasadą w tym systemie jest walka - więc nic nie stoi na przeszkodzie by rycerze w swoim zamku stanęli naprzeciwko statku kosmitów lub gwiezdnego patrolu. Mieszanie konwencji i systemów jest jak najbardziej dozwolone - zasady są wspólne i dopracowane na tyle, że liczy się w efekcie dobra zabawa, zmysł taktyczny i oczywiście rzut kostką.
 
Ogólne zasady są proste - poza dwiema armiami (warto podobnie jak w innych grach bitewnych aby miały podobną wartość punktową o czym później), gracze budują z klocków (lub w drodze wyjątku czegokolwiek innego) teren bitwy na płaskiej powierzchni (stół na środku pokoju wydaje się idealny). Każdy z graczy ma w swojej kolejce fazę ruchu, podczas której może przesunąć wszystkimi figurkami i oddziałami jakimi dysponuje, oraz fazę walki, podczas której robi użytek z broni w jaką wyposażył swoją armię (lub buduje coś z klocków, jeśli jakieś figurki niosły klocki).
 
Do gry, jak już wspomniałem, potrzebna jest również kostka sześcienna (może przydać się parę ale 1 to minimum) - w czasach, gdy system był tworzony, nikt jeszcze jak sądzę nie myślał o kostkach LEGO, dziś są już takie dostępne i np. w zestawie "City Alarm" można złożyć pełnoprawną kostkę sześcienną (a przy okazji zagrać w bardzo fajną grę w policjantów i złodziei). Zasadą rzutów jest tzw. dorzut wielokrotny po otrzymaniu wyniku 6 - oznacza to, że jeśli na kostce wypadnie 6, rzucamy nią ponownie, oczywiście licząć otrzymany wynik jako sukces i czynimy to, dopóki uda nam się wyrzucić 6.
 
Walki można toczyć zgodnie z zasadami uproszczonymi (tzw. QuickWars) oraz z użyciem pełnych zasad. Jeśli czas pozwoli, postaram się sukcesywnie umieszczać tu ich skrócone tłumaczenie.
 
Podstawowo zasady są opracowane dla skali minifigurek (standardowa figurka LEGO), które poza walką mogą również budować w trakcie gry różne konstrukcje. Figurka LEGO samodzielnie może unieść klocek nie większy niż 2x4 study (oczka). Elementy większe, wymagają kooperacji jednej lub więcej figurki (dobrą ideą jest przyjęcie wtedy 8 studów lub objętości klocka 2x4, jako normy przeliczeniowej).
 
System jest grywalny i potrafi pochłonąć na długie wieczory - zwłaszcza osoby, posiadające LEGO, a ci, którzy jeszcze nie posiadają klocków, mogą zaopatrzyć się w nie w sklepach worldtoys.pl i bricktoys.pl, gdzie dostępny jest zarówno szeroki wybór zestawów LEGO jak i minifigurek kolekcjonerskich, więc zbudowanie własnej armii nie nastręczy żadnych trudności.
 
BrikWars is copyright ©1995-2006 Mike Rayhawk.
For more information and the complete rules, please visit http://www.brikwars.com.
 
Niniejsze tłumaczenie zasad, zostało wykonane pewnym nakładem pracy. Szanuj ją, jeśli chcesz z niego korzystać lub je powielać, pamiętaj o umieszczeniu inofrmacji, zarówno o autorze BrikWars jak i tłumaczu. Miło mi będzie jeśli poinformujesz mnie, iż projekt przypadł Ci do gustu, a jeszcze milej gdy umieścisz u siebie na stronie odnośnik do mojej strony.
Tomasz "Szerszen" Misterka - tłumacz.
Numery seryjne: 
Dodatkowe pliki: 

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższy tekst to ma na celu jedynie ochronę naszej strony przed botami. Przepraszamy za utrudnienia.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

LEGO®is a trademark of the LEGO Group of companies which does not sponsor, authorize or endorse this site

Drupal theme by pixeljets.com D7 ver.1.1 Subtheme by Hieroglif Błąd | Klocki LEGO na wesoło

Błąd

Komunikat o błędzie

  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/szerszen/moje_www/netla/includes/common.inc:2807) w drupal_send_headers() (linia 1501 z /home/szerszen/moje_www/netla/includes/bootstrap.inc).
  • ParseError: syntax error, unexpected '*', expecting end of file w theme_render_template() (linia 13 z /home/szerszen/moje_www/netla/sites/klocki.netla.pl/themes/legoanalytic/comment.tpl.php).
Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.